Skip to content
  • Strona główna
  • Poradniki
  • Substancje czynne
Menu
  • Strona główna
  • Poradniki
  • Substancje czynne
3 lipca, 2023

Czy jemioła jest naturalnym sposobem na nadciśnienie?

leki na nadciśnienie,zioła

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że gross przypadków jest wynikiem niewłaściwego trybu życia np. palenia papierosów, zbyt małej ilości ruchu czy nieprawidłowego odżywiania. Zmiana stylu życia jest jednym z najczęstszych wskazań ze strony specjalistów. Przed wprowadzeniem leków poleca się także skorzystać z naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia – jednym z kluczowych punktów fitoterapii jest stosowanie ziela jemioły pospolitej. Co sprawia, że ta roślina znajduje zastosowanie w walce z nadciśnieniem?

Jemioła pospolita – pożyteczny pasożyt

Jemioła jest rośliną zaliczaną do grona pasożytów, która najczęściej bytuje na gałęziach brzozy i topoli. Surowcem fitoterapeutycznym jest jej ziele, które poddaje się procesowi suszenia w temperaturze 40ºC. Suszona jemioła stanowi bogatą zawartość szeregu cennych składników aktywnych:

  • wiskotoksyny;
  • flawonoidów;
  • witaminy C;
  • związków terpenowych;
  • soli mineralnych jak magnez, potas i wapń;
  • amin biogennych (cholina, acetylocholina, tryptamina).

W jaki sposób jemioła znajduje zastosowanie przy nadciśnieniu tętniczym?

Dobroczynne właściwości jemioły są nierozerwalnie związane z jej składem chemicznym. Na pierwszy plan wysuwa się wiskotoksyna będąca peptydem o działaniu ujemnie inotropowym. Oznacza to, że przyczynia się do zmniejszenia siły skurczu mięśnia sercowego. Z kolei oddziaływanie na obniżenie objętości minutowej serca może doprowadzić do wyzwolenia delikatnego stanu bradykardii, co umożliwia uzyskanie równowagi w zakresie ciśnienia tętniczego.

Kolejnym powodem, dla którego warto stosować jemiołę jest obecność GABA – kwasu gamma-aminomasłowego. Substancja ta jest neuroprzekaźnikiem o działaniu wyciszającym i sprzyjającym relaksacji. Właściwości GABA pozwalają kontrolować wartość ciśnienia tętniczego, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i tym samym zapewniając optymalny przepływ krwi.

Inne aspekty przemawiające za stosowaniem jemioły w przypadku nadciśnienia tętniczego to:

  • potas to jeden z głównych pierwiastków regulujących ciśnienie krwi;
  • obecność flawonoidów o działaniu antyagregacyjnym i wspomagającym redukcję poziomu lipidów we krwi;
  • niedobory wapnia i magnezu potęgują ryzyko rozwoju nadciśnienia – roślina może stanowić jedną z form uzupełnienia diety;
  • magnez wskutek zmniejszenia oporu obwodowego obniża wartość ciśnienia; ponadto wspiera pracę mięśnia sercowego i pomaga utrzymać równowagę kwasowo zasadową;
  • witamina C o działaniu antyoksydacyjnym, wspierającym ochronę przed wolnymi rodnikami i uczestnicząca w procesie produkcji kolagenu, który wspomaga utrzymania optymalnej elastyczności ścian naczyń krwionośnych.

Kiedy i jak stosować jemiołę u osób z nadciśnieniem tętniczym?

Choć ziele jemioły pospolitej jest wartościową formą wsparcia dla układu krążenia, to jednak znajduje zastosowanie w przypadkach lekkiej postaci nadciśnienia tętniczego. Przeważnie preparaty z jemiołą należy traktować jako formę dodatku do zmiany stylu życia – stąd głównym wskazaniem jest nadciśnienie uwarunkowane przesadnym pobudzeniem układu nerwowego i bodźcami psychicznymi np. u osób cierpiących na nadciśnienie związane ze stresem zawodowym. Ponadto roślina może mieć charakter pomocniczy w przypadku nadciśnienia indukowanego niezaawansowanymi zmianami miażdżycowymi.

Jeżeli chodzi o formę stosowania, to w sklepach zielarskich i aptekach można zakupić suszone ziele, które wykorzystuje się do przygotowywania naparów i herbat. Oprócz tego na rynku są dostępne tabletki z ekstraktem z jemioły pospolitej (np. suplement diety Colfarm Jemioła) czy produkty lecznicze w formie etanolowego wyciągu (np. Phytopharm Intractum Visci).

Bibliografia:

  1. Wykurz P., Muszyńska B. "Phytotherapy as an alternative method to support tratment of hypertension." Medicina Internacia Revuo 2017, 28(108): 202-215.
  2. Nowak G. "Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca." Herba Polonica 2009, 55(2): 100-120.
  3. Olszewski W., Głuszek J. "Rola magnezu w nadciśnieniu tętniczym." Arterial Hypertension 2007, 11(6): 536-544.
Wróć do podarników
Loading...

Nadciśnienie u dzieci – jak leczyć?

15 września, 2023
Problem nadmiernego ciśnienia jest przeważnie kojarzony z osobami...

Jakie są nowoczesne leki na nadciśnienie?

1 września, 2023
Problem nadciśnienia tętniczego dotyka wiele osób na całym...

Kiedy najlepiej przyjmować leki na nadciśnienie – rano czy wieczorem?

15 sierpnia, 2023
Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga od chorych regularnego stosowania...

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze w ciąży?

1 sierpnia, 2023
Jakie są rodzaje nadciśnienia tętniczego w ciąży? Nadciśnienie...

Jakie są naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia?

17 lipca, 2023
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób stwierdzanych...

Beta-blokery w leczeniu nadciśnienia

15 czerwca, 2023
Leki odpowiedzialne za blokowanie receptorów beta-adrenergicznych regulują intensywność...
Leki na nadciśnienie

All rights reserved