Skip to content
  • Strona główna
  • Poradniki
  • Substancje czynne
Menu
  • Strona główna
  • Poradniki
  • Substancje czynne
28 marca, 2022

Co robić gdy mamy wysoki skok ciśnienia?

leczenie nadciśnienia,nadciśnienie,zioła

Nadciśnienie jest zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych. Dane z roku 2018 zawarte w raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia wspominają, że blisko 9,9 miliona dorosłych Polaków boryka się z problemem nadciśnienia – liczba ta odpowiada aż 31,5% dorosłej populacji kraju.

Jakie są przyczyny, objawy i skutki nagłego skoku ciśnienia?

Pojawienie się nagłego i wysokiego skoku ciśnienia nie dotyczy wyłącznie osób borykających się z nadciśnieniem. Niejednokrotnie osoby zdrowe i nienarzekające na problemy związane z układem krążenia doznają tego niebezpiecznego stanu. Każdy odnotowany skok ciśnienia nie powinien być bagatelizowany – to nie tylko objaw szeregu różnych chorób, ale i realne zagrożenie dla zdrowia!

Najczęstszymi przyczynami wysokiego skoku ciśnienia są:

  •     nadmierny stres;
  •     zwężenie cieśni aorty;
  •     nadczynność tarczycy;
  •     rozrost gruczołu krokowego;
  •     zaburzenia o podłoży endokrynologicznym;
  •     intensywne zmiany ciśnienia atmosferycznego;
  •     choroby nerek np. kamica, problemy z filtracją;
  •     problemy emocjonalne i psychiczne np. nerwica, zaburzenia lękowe.

Pojawienie się nagłego i wysokiego skoku ciśnienia jest łatwo zauważalne oraz mocno odczuwalne.  W przypadku nadmiernego ciśnienia pojawiają się intensywne dolegliwości bólowe (m.in. oczy, klatka piersiowa oraz głowa), trudności z koncentracją i zawroty głowy, widoczne zaczerwienienie twarzy, problemy z oddychaniem oraz mdłości. Niespodziewany wzrost ciśnienia może doprowadzić do wielu poważnych następstw. Najczęstszymi powikłaniami tego typu są udary krwotoczne mózgu, pęknięcie tętniaka rozwarstwiającego aorty, a nawet zgon.

Jak sobie radzić z wysokim skokiem ciśnienia?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybkie obniżenie ciśnienia spowodowanego jego nagłym skokiem jest sięgnięcie po leki na nadciśnienie. Mowa tu o preparatach na receptę, które zawierają kaptopryl i wykazują doraźne działanie. Tabletki zawierają dawki od 12,5 do 25 mg – możliwość ich użycia potwierdza lekarz. Stosowanie tego typu leków bez uprzedniego kontaktu ze specjalistą może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

W celu przeciwdziałania nagłym skokom ciśnienia należy zadbać o siebie. W pierwszej kolejności warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Wysiłek fizyczny o charakterze aerobowym (np. nordic walking, spacery, jogging) ma wyjątkowo pozytywny wpływ na pracę układu krążenia oraz regulację ciśnienia i prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego.

Kolejnym istotnym elementem jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w sól – jej przesadna ilość powoduje odkładanie wody przez organizm, co potęguj napięcie mięśni gładkich i wzrost ciśnienia. Ponadto dobrze jest zadbać o gospodarkę lipidową. W tym celu poleca się zwiększyć liczbę artykułów spożywczych zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (np. olej i siemię lniane, orzechy, ryby i owoce morza, oliwa z oliwek), co pozwoli na normalizację poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Dobrze jest wzbogacić dietę w suplementy wspierające układ krążenia – najlepiej sięgnąć po preparaty zawierające ekstrakty z:

  •     czosnku;
  •     liści oliwki;
  •     ziela jemioły;
  •     owoców lub kwiatów głogu.

Równie ważną kwestią jest nawodnienie. Spożycie niedostatecznej ilości wody skutkuje gęstnieniem krwi, co powoduje upośledzenie jej przepływu przez naczynia i wzrost ciśnienia. Warto też dodać, że krew w ponad 90% składa się z wody. Woda zawiera też wiele cennych pierwiastków, które wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i optymalnego ciśnienia np. magnez, potas, sód.

Bibliografia:

  1. Jankowski P. "Pierwotna prewencja nadciśnienia tętniczego u kobiet." Folia Cardiologica 2001 8 (D): 25-36.
  2. Stołyhwo-Szpajer M., et al. "Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i ich wpływ na czynniki ryzyka miażdżycy ze szczególnym uwzględnieniem ciśnienia tętniczego." Arterial Hypertension 2001 5 (3): 211-222.
Wróć do podarników
Loading...

Sartany w leczeniu ciśnienia – czy są skuteczne?

15 marca, 2023
Problem nadciśnienia tętniczego jest przeważnie uwarunkowany nieprawidłowym stylem...

Jakie leki na przeziębienie mogą podnieść ciśnienie krwi?

1 marca, 2023
Problem przeziębienia dotyka każdego, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym....

Jak wybrać ciśnieniomierz?

14 czerwca, 2022
Niektóre proste urządzenia medyczne powinny znaleźć się w...

Jak długo brać leki na nadciśnienie?

13 maja, 2022
Nieprawidłowe ciśnienie stanowi powód do obaw. Oprócz zmiany...

Leki na nadciśnienie tętnicze – jakie są zasady farmakoterapii?

13 maja, 2022
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze jest...

Jakie leki mogą podnosić ciśnienie krwi?

13 maja, 2022
Działaniem niepożądanym wielu leków i suplementów diety, często...
Leki na nadciśnienie

All rights reserved