Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób stwierdzanych u dorosłych. Przypadłość tą stwierdza się już u 15% ludzi w wieku 31-44 lat. Liczba chorych zwiększa się wraz z wiekiem. Szacuje się, że liczba pacjentów z nadciśnieniem wzrosła z około 600 milionów w roku 1975 do 1,13 miliarda w 2015 i ciągle rośnie. Staramy się zapobiegać temu wzrostowi, wracając do natury. W przyrodzie odnajdziemy wiele ziół, które dzięki bogactwu substancji czynnych obniżają ciśnienie.
Nadciśnienie – co to takiego?
Za prawidłową wartość ciśnienia tętniczego według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia tętniczego z 2015 roku, a także Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii uważa się: w przypadku ciśnienia skurczowego – mniej niż 140 mm Hg, a w przypadku ciśnienia rozkurczowego mniej niż 90 mm Hg. Wartości przekraczające normy, utrzymujące się, uznaje się za nadciśnienie tętnicze. Warunkowane to może być wzrostem minutowej pojemności wyrzutowej serca, oporu obwodowego lub obu tych parametrów.
Wyróżnia się trzy stopnie nadciśnienia. I stopień to ciśnienie utrzymujące się na poziomie 140-159 mm Hg – skurczowe i 30-99 mm Hg – rozkurczowe. II stopień: ciśnienie skurczowe 160-179 mm Hg lub rozkurczowe 100-109 mm Hg. Nadciśnienie III stopnia: powyżej 179 mm Hg ciśnienie skurczowe i powyżej 109 mm Hg – rozkurczowe.
Czy zioła mogą obniżyć ciśnienie?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Tak. Zioła mogą obniżyć ciśnienie. Odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe, stosowane w formie naparów, nalewek, wyciągów ziołowych czy tabletek stanowią skuteczną formę wspomagania terapii nadciśnienia. Nie można jednak zapominać, aby stosowanie ziół konsultować z lekarzem bądź farmaceutą, gdyż niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z lekami, wzmacniać czy osłabiać ich działanie.
W celu obniżenia ciśnienia stosuje się:
- Głóg dwuszyjkowy, który działa łagodnie nasercowo. Używany jest w początkowych objawach niewydolności mięśnia sercowego. Ze względu na zawartość hiperozydu, witeksyny i procyjanidyny działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe, zwiększając w ten sposób przepływ krwi.
- Ziele serdecznika zawiera pochodną guanidyny: leonuryne, flawonoidy, garbniki. Reguluje pracę serca, działa przeciwskurczowo i moczopędnie. Wzmacnia mięsień sercowy, łagodzi kołatania i arytmię.
- Ziele jemioły nieznacznie obniża ciśnienie krwi. W nadciśnieniu tętniczym stosuje się doustne wyciągi alkoholowe. Swoje lecznicze działanie zawdzięcza m.in. lektynom, aminom, histaminie czy fitosterolom.
- Czosnek zwyczajny obniża poziom cholesterolu, obniża ciśnienie. Działa także przeciwutleniająco, antyagregacyjnie.
- Owoc aronii to bogactwo antocyjanów, fenolokwasów i witamin. Stosowany jest w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Normalizuje krążenie obwodowe, obniża ciśnienie.
- Owoc żurawiny zawiera przeciwutleniacze, kwasy organiczne, antocyjany. Używany głównie w leczeniu chorób układu moczowego, wykazuje także działanie obniżające ciśnienie krwi.
- Szafran znany również jako najdroższa przyprawa świata również obniża ciśnienie krwi. Jego główną substancją czynną jest pikrokrocyna.
Źródła:
- Nadciśnienie tętnicze, Raport NFZ, 2019
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, 2021, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Farmakopea Polska XI