Nadciśnienie jest zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych. Dane z roku 2018 zawarte w raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia wspominają, że blisko 9,9 miliona dorosłych Polaków boryka się z problemem nadciśnienia – liczba ta odpowiada aż 31,5% dorosłej populacji kraju.
Jakie są przyczyny, objawy i skutki nagłego skoku ciśnienia?
Pojawienie się nagłego i wysokiego skoku ciśnienia nie dotyczy wyłącznie osób borykających się z nadciśnieniem. Niejednokrotnie osoby zdrowe i nienarzekające na problemy związane z układem krążenia doznają tego niebezpiecznego stanu. Każdy odnotowany skok ciśnienia nie powinien być bagatelizowany – to nie tylko objaw szeregu różnych chorób, ale i realne zagrożenie dla zdrowia!
Najczęstszymi przyczynami wysokiego skoku ciśnienia są:
- nadmierny stres;
- zwężenie cieśni aorty;
- nadczynność tarczycy;
- rozrost gruczołu krokowego;
- zaburzenia o podłoży endokrynologicznym;
- intensywne zmiany ciśnienia atmosferycznego;
- choroby nerek np. kamica, problemy z filtracją;
- problemy emocjonalne i psychiczne np. nerwica, zaburzenia lękowe.
Pojawienie się nagłego i wysokiego skoku ciśnienia jest łatwo zauważalne oraz mocno odczuwalne. W przypadku nadmiernego ciśnienia pojawiają się intensywne dolegliwości bólowe (m.in. oczy, klatka piersiowa oraz głowa), trudności z koncentracją i zawroty głowy, widoczne zaczerwienienie twarzy, problemy z oddychaniem oraz mdłości. Niespodziewany wzrost ciśnienia może doprowadzić do wielu poważnych następstw. Najczęstszymi powikłaniami tego typu są udary krwotoczne mózgu, pęknięcie tętniaka rozwarstwiającego aorty, a nawet zgon.
Jak sobie radzić z wysokim skokiem ciśnienia?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybkie obniżenie ciśnienia spowodowanego jego nagłym skokiem jest sięgnięcie po leki na nadciśnienie. Mowa tu o preparatach na receptę, które zawierają kaptopryl i wykazują doraźne działanie. Tabletki zawierają dawki od 12,5 do 25 mg – możliwość ich użycia potwierdza lekarz. Stosowanie tego typu leków bez uprzedniego kontaktu ze specjalistą może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
W celu przeciwdziałania nagłym skokom ciśnienia należy zadbać o siebie. W pierwszej kolejności warto wprowadzić regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Wysiłek fizyczny o charakterze aerobowym (np. nordic walking, spacery, jogging) ma wyjątkowo pozytywny wpływ na pracę układu krążenia oraz regulację ciśnienia i prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego.
Kolejnym istotnym elementem jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w sól – jej przesadna ilość powoduje odkładanie wody przez organizm, co potęguj napięcie mięśni gładkich i wzrost ciśnienia. Ponadto dobrze jest zadbać o gospodarkę lipidową. W tym celu poleca się zwiększyć liczbę artykułów spożywczych zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (np. olej i siemię lniane, orzechy, ryby i owoce morza, oliwa z oliwek), co pozwoli na normalizację poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Dobrze jest wzbogacić dietę w suplementy wspierające układ krążenia – najlepiej sięgnąć po preparaty zawierające ekstrakty z:
- czosnku;
- liści oliwki;
- ziela jemioły;
- owoców lub kwiatów głogu.
Równie ważną kwestią jest nawodnienie. Spożycie niedostatecznej ilości wody skutkuje gęstnieniem krwi, co powoduje upośledzenie jej przepływu przez naczynia i wzrost ciśnienia. Warto też dodać, że krew w ponad 90% składa się z wody. Woda zawiera też wiele cennych pierwiastków, które wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i optymalnego ciśnienia np. magnez, potas, sód.
Bibliografia:
- Jankowski P. "Pierwotna prewencja nadciśnienia tętniczego u kobiet." Folia Cardiologica 2001 8 (D): 25-36.
- Stołyhwo-Szpajer M., et al. "Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i ich wpływ na czynniki ryzyka miażdżycy ze szczególnym uwzględnieniem ciśnienia tętniczego." Arterial Hypertension 2001 5 (3): 211-222.