Problem nadciśnienia tętniczego dotyka wiele osób na całym świecie. Leczenie stanowi połączenie zmiany dotychczasowego stylu życia, wprowadzenia zdrowej diety oraz farmakoterapii. W nowym standardzie przeciwdziałania nadciśnieniu wykorzystuje się innowacyjne leki, które mają na celu kompleksową walkę z występującą przypadłością.
LCZ696
To lek łączący w sobie cechy antagonisty receptora angiotensyny II i inhibitora neprylizyny. W składzie LCZ696 zawarto sakubitryl i walsartan, które wykazują kompleksowe oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy. Lek przyczynia się do wzrostu stężenia peptydu natriuretycznego, co sprawia, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, następuje wzmożenie diurezy i wydalania nadmiaru sodu wraz z moczem czy też dochodzi do polepszenia przepływu krwi przez nerki.
Przeciwdziałanie zwężeniu naczyniom i gromadzeniu się sodu oraz płynów w nerkach pozwala zapobiec wzrostowi i proliferacji komórek, a to ograniczyć szansę przebudowy struktur układu krążenia. LCZ696 odpowiada też za ograniczone uwalnianie aldosteronu i reniny oraz wycisza aktywność układu współczulnego. Nazwa handlowa produktu zawierającego połączenie sakubitrylu i walsartanu to Entresto.
Firibastat
QGC001 zwany potocznie firibastatem jest prolekiem, który zapewnia mózgowi dostęp do inhibitora aminopeptydazy A. Przywołana aminopoptedyza ma istotne znaczenie w blokowaniu procesu wytwarzania angiotensyny III, która wedle aktualnego stanu wiedzy ma silne oddziaływanie na układ renino-angiotensyna uczestniczący w procesie rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ograniczone powstawanie angiotensyny III wzmaga diurezę, pozwala zmniejszyć opór naczyniowy oraz ułatwia kontrolowanie optymalnej pracy serca. Dotychczasowo przeprowadzone badania na modelu zwierzęcym dają niezwykle obiecujące rezultaty i potwierdzają zasadność użycia firibastatu jako zupełnie nowego modelu leczenia problemów z ciśnieniem.
Terapia skojarzona – leki złożone
Złożone preparaty lecznicze stanowią jeden z najchętniej wybieranych sposobów walki z nadciśnieniem tętniczym. Dwu lub trójtorowe działanie leku pozwala na wielopoziomowe zmaganie się z występującą przypadłością. W przeszłości pacjenci byli zmuszeni stosować kilka środków farmakologicznych w postaci oddzielnych preparatów, co stanowiło spory problem w zakresie dokładnego i bezpiecznego dawkowania oraz było niezwykle niewygodne pod kątem praktycznym. Po roku 2000 wprowadzono leki złożone, które gwarantowały chorym dostęp do optymalnie określonych dawek składników aktywnych.
Przykłady złożonych leków na nadciśnienie:
- Beta-adrenolityk & Diuretyk tiazydowy;
- Nebiwolol & Hydrochlorotiazyd (np. Nebilet HCT);
- Diuretyk tiazydowy & Antagonista wapnia;
- Indapamid & Amlodypina (np. Tertens-AM);
- Sartan & Diuretyk tiazydowy;
- Walsartan & Hydrochlorotiazyd (np. Co-Dipper, Valtap HCT);
- Telmisartan & Hydrochlorotiazyd (np. Micardis Plus, Tolucombi);
- Losartan & Hydrochlorotiazyd (np. Hyzaar, Lorista HL);
- Kandesartan & Hydrochlorotiazyd (np. Carzap HCT, Karbicombi);
- Inhibitor konwertazy angiotensyny & Antagonista wapnia;
- Perindopril & Amlodypina (np. Amlessa, Vilpin Combi);
- Inhibitor konwertazy angiotensyny & Antagonista wapnia & Diuretyk tiazydowy;
- Perindopril & Amylodypina & Indapamid (np. Co-Amlessa, Triplixam);
- Sartan & Antagonista wapnia & Diuretyk tiazydowy;
- Walsartan & Amyldopina & Hydrochlorotiazyd (np. Dipperam HCT, Valtricom).
Warto zaznaczyć, że złożone leki na nadciśnienie wymagają od pacjenta rzetelności w zakresie stosowania – środki farmakologiczne z tej kategorii muszą być używane o stałych porach.
Bibliografia:
- Alomar SA., et al. "Firibastat, the firs-in-class brain aminopeptidase a inhibitor, in the management of hypertension: a review of clinical trials." Avicenna Journal of Mecicine 2021, 11(1): 1-7.
- Tykarski A., et al. "Leki złożone w terapii nadciśnienia tętniczego w Polsce. Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego." Arterial Hypertensive 2017, 21(3): 105-113.
- Sobczak S., Lelonek M. "LCZ696 przełomem w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory." Folia Cardiologica 2015, 10(6): 403-409.