Hipotonia, czyli niedociśnienie tętnicze to schorzenie charakteryzujące się ciśnieniem o wartości poniżej 100/60 mm Hg. Hipotensja to problem dotykający każdego – mężczyzn, kobiet, seniorów, dzieci czy sportowców. Zbyt niskie ciśnienie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet może zagrażać życiu. Czy istnieją naturalne sposoby na podniesienie ciśnienia? Które zioła wykazują właściwości hipertensyjne?
Jakie są przyczyny i objawy niskiego ciśnienia?
Problem hipotonii może być uwarunkowany wieloma nieprawidłowościami. W większości przypadków niedociśnienie jest następstwem nadmiernej utraty płynów (np. przesadna potliwość podczas treningu w trakcie upału, intensywna biegunka, wymioty) i dużego krwawienia (np. krwotok pourazowy). Ponadto przesadny spadek ciśnienia może stanowić efekt rozmaitych infekcji, nieprawidłowości dotyczących gospodarki hormonalnej czy niewydolności serca. W niektórych przypadkach hipotonia może być idiopatyczna i wówczas jest rezultatem uwarunkowań genetycznych. Najczęstsze niedogodności wynikające z niedociśnienia to:
- omdlenie;
- ból i zawroty głowy;
- osłabienie i senność;
- problemy z koncentracją;
- spadek temperatury ciała, zwłaszcza dłoni i stóp;
- zaburzenia widzenia tzw. mroczki przed oczami.
Ponadto warto dodać, że hipotensja może stanowić przyczynę duszności.
Zioła na niskie ciśnienie – co warto brać?
Fitoterapia jest popularnym sposobem na walkę z nadciśnieniem. Czy zioła sprawdzą się także w przeciwdziałaniu hipotonii? Istnieje kilka roślin, które rzeczywiście okażą się wartościowym wsparciem dla podwyższenia ciśnienia. Przede wszystkim należy sięgnąć po zioła zawierające kofeinę i jej pochodne np. teobrominę czy teinę. Związki te od wielu lat są rekomendowane do walki z niedociśnieniem, a ich właściwości stymulujące mają wartościowy wpływ dla układu nerwowego, serca i systemu krążenia. Składniki te zawarte są m.in. w czarnej kawie i herbacie, yerba mate (ostrokrzew paragwajski), ziarnach kakaowca czy nasionach guarany. Mniej znanym źródłem są zarodki kola (Colae semen), które znalazły zastosowanie w farmakoterapii (krople Cardiol C). Należy jednak pamiętać, że przy użyciu tych roślin niezbędny jest umiar – przesadne ilości kofeiny i jej pochodnych mogą okazać się niekorzystne dla zdrowia.
Arnika
Inną rośliną o działaniu hipertensyjnym jest arnika, która jest popularnym składnikiem rozmaitych maści i kremów, mających na celu poprawę krążenia np. w przypadkach urazów mięśniowo-stawowych, żylaków czy uczucia ciężkich i opuchniętych nóg. Arnika podawana doustnie wykazuje właściwości wzmacniające dla naczyń krwionośnych, niektórzy przypisują jej także pozytywny wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi – warto jednak zachować ostrożność przy dawkowaniu, gdyż zbyt duża ilość może skutkować zatruciem.
Żeń-szeń
W niniejszym zestawieniu z pewnością należy wspomnieć o żeń-szeniu, czyli jednym z najpopularniejszych adaptogenów. Choć stosowanie żeń-szenia w niewielkich dawkach wykazuje korzystne właściwości hipotensyjne, to zupełnie inaczej jest makrodozowania. Duże dawki okazują się wyjątkowo pomocne w podwyższeniu wartości ciśnienia i przeciwdziałaniu hipotonii. Decydując się na stosowanie żeń-szenia, warto wybierać preparaty zawierające standaryzowany ekstrakt, co stanowi gwarancję obecności cennych składników aktywnych.
Lukrecja
Korzeń lukrecji to kolejna roślina, która może zostać wykorzystana w przypadku problemu ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. Głównym składnikiem lukrecji jest kwas lukrecjowy – jego działanie polega na podwyższeniu poziomu sodu, co powoduje zatrzymywanie płynów i tym samym wywołanie efektu hipertensyjnego. Podobnie jak w poprzednich przypadkach warto jednak zachować rozsądek w trakcie użycia.
Bibliografia:
- https://www.doz.pl/ziola/p5500-arnika_gorska
- https://www.doz.pl/czytelnia/a1047-Legendarny_zen-szen
- https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-podnosza-cisnienie-podpowiadamy
- https://www.doz.pl/czytelnia/a1557 Jakie_wlasciwosci_ma_korzen_lukrecji_Czy_spozywanie_czarnej_lukrecji_moze_byc_grozne_dla_zdrowia