Problem przeziębienia dotyka każdego, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób bez większego zastanowienia sięga po wiele popularnych leków dostępnych bez recepty, które, choć wykazują dużą skuteczność w przeciwdziałaniu objawom, to jednak dla niektórych pacjentów mogą okazać się niebezpieczne. Jakie leki na przeziębienie są polecane osobom z nadciśnieniem tętniczym? Które produkty lecznicze nie spowodują wzrostu ciśnienia?
Przeziębienie a niesteroidowe leki przeciwzapalne
Ból gardła, kaszel, kichanie i zatkany nos, stan podgorączkowy czy uczucie osłabienia to najczęstsze objawy towarzyszące wirusowej infekcji dróg oddechowych, którą potocznie określa się przeziębieniem. Niedogodności te powstają wskutek aktywnych procesów zapalnych, które są wywołane przez chorobotwórcze patogeny. Choć przeziębienie jest chorobą, która po upływie tygodnia przemija, to jednak wiele osób decyduje się wrócić do zdrowia o wiele szybciej. Stąd decyzja o farmakoterapii, która w głównej mierze jest ukierunkowana na zwalczenie występujących objawów i zapewnienie choremu względnie dobrego stanu w codziennym funkcjonowaniu.
Najczęstszym wyborem są niesteroidowe leki przeciwzapalne, co wynika z następujących przyczyn:
- łatwy dostęp – nie wymagają recepty lekarskiej,
- przystępna cena i duża liczba rozmaitych odpowiedników,
- można je nabyć w wielu formach – kapsułki, tabletki doustne i musujące, syropy,
- występują w różnych dawkach, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Oprócz tego nie można zaprzeczyć, że niesteroidowe leki przeciwzapalne gwarantują realne wsparcie dla organizmu w okresie przeziębienia. Najczęstszym wyborem są leki złożone, które zawierają kilka składników aktywnych.
Niestety zastosowanie produktów leczniczych zawierających NLPZ jest niewskazane dla osób z problemami dotyczącymi ciśnienia. Powodem jest fakt, że substancje czynne zawarte w tych lekach mogą spotęgować występujące nadciśnienie i przyczynić się do szeregu innych dolegliwości ze strony układu krążenia – wynika to ze zmiany przepływu krwi przez nerki, co potęguje hipertensję. Jakie niesteroidowe leki przeciwzapalne są niewskazane z uwagi na problem podwyższenia ciśnienia?
- Diklofenak (np. Olfen, Voltaren)
- Fenylefryna (np. Apap Przeziębienie, Theraflu Extra Grip)
- Feniramina (np. Fervex)
- Ibuprofen (np. Ibuprom, Ibum)
- Naproksen (np. Apo-Napro, Napritum)
- Pseudoefedryna (np. Gripex Max, Nurofen Zatoki)
Nie można też zapominać o kwasie acetylosalicylowym. Popularna aspiryna również nie jest wskazana osobom z wysokim ciśnieniem – jej działanie może doprowadzić do osłabienia skuteczności terapeutycznej leków na nadciśnienie, co potęguje ryzyko dla pacjenta. Podobny rezultat przyniesie zastosowanie ketoprofenu, który ponadto może osłabić pracę nerek.
Leki na przeziębienie dla osób z nadciśnieniem – co wybrać?
Na gorączkę najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie paracetamol. To lek przeciwbólowy, który przeważnie wykazuje najmniejszą interakcjyjność spośród wszystkich substancji zaliczanych do leków przeciwbólowych. Maksymalna dzienna dawka paracetamolu to 3000 mg – u osób po 80. roku życia ilość ta jest zmniejszona do 2000 mg. Należy jednak zaznaczyć, że paracetamol nie ma właściwości przeciwzapalnych.
W przypadku bólu gardła dobrym rozwiązaniem okażą się syropy lub tabletki do ssania, które zawierają rozmaite składniki ziołowe np. tymianek, podbiał czy porost islandzki. Ich nawilżające właściwości powinny pozwolić na zredukowanie przesadnego podrażnienia. Z kolei na katar warto zastosować krople do nosa z oksy- lub ksylometazoliną. Nie można jednak zapominać, że tego typu krople nie mogą być stosowane dłużej niż tydzień. Za alternatywę mogą posłużyć inhalacje na bazie gorącej wody z solą i olejkami eterycznymi.
Bibliografia:
- https://pl.gsk.com/media/6934/pl-spc-panadol.pdf
- http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-24_xylometazolin_01_25_krople_do_nosa__chpl_final_version.pdf
- https://files.supple.pl/uploads/leaflet/446/Charakterystyka-6844-20171005000000-3329_A-20171012000545__1_.pdf
- https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-sa-objawy-przeziebienia-grypy-i-covid-19/
- https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/nadcisnienie-tetnicze-na-jakie-leki-trzeba-uwazac/
- https://www.mp.pl/bol/wideo/wywiady/183280,leki-przeciwbolowe-a-nadcisnienie-tetnicze