Choroby cywilizacyjne to grupa schorzeń, które są wynikiem postępującego rozwoju i zmian różnych aspektów codziennego życia. Nadciśnienie stanowi jedną z głównych chorób XXI wieku, która dotyka osoby w praktycznie każdym wieku. Co należy wiedzieć o problemie nadciśnienia? W jaki sposób należy sobie z nim radzić i czy styl życia ma duży wpływ na przeciwdziałanie tej przypadłości?
Jakie są objawy i skutki nadciśnienia tętniczego?
Jedną z największych trudności w walce z przesadnie wysokim ciśnieniem jest fakt, że przez długi czas nie daje żadnych uciążliwych objawów. Dlatego też może okazać się, że nadciśnienie rozwija się latami w utajony sposób, aby w najmniej oczekiwanym momencie dać o sobie znać. W najbardziej skrajnych przypadkach nagły wzrost ciśnienia może okazać się tak poważny, że doprowadzi do zagrożenia życia chorującego. Niemniej jednak wielu pacjentów może skarżyć się na występowanie rozmaitych dolegliwości. Objawami wczesnej postaci nadciśnienia są m.in. bolesne uciski w głowie, zmęczenie, duszność, nerwowość, uczcie ucisku w klatce piersiowej.
W przypadku nadciśnienia tętniczego niezwykle ważną rolę odgrywa diagnostyka. Regularne badanie ciśnienia stanowi najskuteczniejszy sposób nie tylko na kontrolę własnego zdrowia, ale i dostatecznie szybkie rozpoczęcie leczenia. O nadciśnieniu mowa, gdy wynik badania ciśnieniomierzem wynosi co najmniej 140/90 mm HG. Skutki zaawansowanego i nieleczonego nadciśnienia mogą być poważne w skutkach. Przede wszystkim nadciśnienie może doprowadzić do występowania wielu niebezpiecznych problemów dotyczących układu krążenia. Najczęściej są to:
- miażdżyca;
- udar mózgu;
- choroba wieńcowa;
- niewydolność i/lub zawał mięśnia sercowe.
Styl życia a nadciśnienie – jak o siebie zadbać?
Leki pozwalające na doraźne obniżenie ciśnienia nie są sposobem na przywrócenie optymalnej równowagi dla organizmu. Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem walki z nadciśnieniem jest odpowiedni styl życia. Co należy robić, aby zapobiec niekontrolowanym i wysokim skokom ciśnienia oraz cieszyć się dobrym zdrowiem? Oto kilka prostych i zarazem skutecznych sposobów!
Zadbaj o zdrowe odżywianie
Przede wszystkim ogranicz spożycie soli, która w nadmiarze zwiększa ryzyko występowania miażdżycy. Ponadto wyeliminuj proste i niezdrowe tłuszcze, a posiłki staraj się przygotowywać poprzez pieczenie lub gotowanie na parze. Oprócz tego zwiększ ilość produktów bogatych w kwasy omega-3 np. oliwę z oliwek, ryby i owoce morza, orzechy, nasiona lnu. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu oraz zadbaj o optymalną podaż witamin i minerałów – zwłaszcza magnezu, potasu, wapnia i tiaminy. Ponadto warto wprowadzić do diety herbaty ziołowe i napary np. z głodu, jemioły, ruszczyka czy rozmarynu.
Zwiększ poziom aktywności fizycznej
Regularny ruch sprzyja regulacji ciśnienia krwi. Dlatego dobrze jest, aby każdego dnia udać się na spacer lub wygospodarować czas na treningi np. pływania, jogi lub fitnessu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku problemów z nadciśnieniem nie można przesadzać z intensywnością!
Zrezygnuj z używek
Kawa, alkohol, papierosy, napoje energetyczne, suplementy przedtreningowe dla sportowców – wszystkie te produkty oddziałują na pracę układu krążenia i mogą doprowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego.
Znajdź równowagę między pracą a odpoczynkiem
Nietrudno się domyślić, że stres i zmęczenie to jedne z głównych czynników ryzyka w kontekście nadciśnienia. Dlatego dobrze jest rozgraniczyć czas pomiędzy życiem zawodowym. Natomiast walkę ze stresem mogą wspomóc niektóre ziołowe suplementy np. melisa, chmiel, rumianek czy kozłek lekarski.
Bibliografia:
- Knieć M., Kujawska-Łuczak M. "Wpływ stylu życia na występowanie nadciśnienia tętniczego u dorosłych." Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012 3(1): 14-23.
- Duda G., Suliburska J. "Wybrane elementy stylu zycia a wystepowanie nadcisnienia tetniczego u osob doroslych." Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2005 1(38): 1-6.